Świat Psów wg. Michała

Wszystko o najfajniejszych czworonogach na ziemi! To jest świat psów wg. Michała!

Jak szkolić Basenji

Jak szkolić Basenji

Jeśli myślisz o kupnie Basenji jako zwierzęcia domowego, możesz się zastanawiać, jak je szkolić. Mimo że basenji jest psem spokojnym, jego wysoki popęd do zdobywania sprawia, że jest trudny w szkoleniu. Jednak dzięki odpowiednim narzędziom i metodom szkolenia możesz sprawić, że będą bardziej posłuszne i mniej trudne do kontrolowania. Oto kilka wskazówek dotyczących szkolenia Basenji. Przede wszystkim trenuj psa, aby reagował na twoje wołanie. Podczas szkolenia używaj smakołyków i pochwał. Inteligencja i ciekawość Basenji może prowadzić do niepokoju, jeśli nie zostanie opanowana.

Basenji są psami spokojnej starości

Basenji są psami spokojnej starości, co oznacza, że mają doskonały zmysł orientacji i niezwykle bystry umysł. Psy te potrafią być jednak powściągliwe i uparte. Nie zawsze słuchają poleceń i mogą być bardzo nieufne w stosunku do obcych. Nie nadają się idealnie do domów z małymi dziećmi i wymagają dużo uwagi ze strony właściciela. Psy te jednak dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, w tym z kotami.

Mimo że basenji jest psem gończym, doskonale radzi sobie również z wabieniem, sportem wymagającym dobrego węchu i szybkiego biegu. Choć psy tej rasy nie mogą brać udziału w wyścigach psów morskich, można je szkolić do innych zajęć. Zaawansowane szkolenie posłuszeństwa i trening sztuczek to świetne sposoby na spożytkowanie ich energii i utrzymanie ich umysłów w stanie aktywności. Poniżej wymieniono kilka innych zajęć, w których są dobre.

Życie basenji wynosi 12-14 lat. Mogą jednak dożyć nawet połowy tego czasu. Basenji nie wymagają dużej ilości jedzenia, ale filiżanka dobrej jakości suchej karmy dziennie jest wystarczająca dla dorosłego Basenji. Ilość potrzebnego pokarmu może się różnić w zależności od poziomu aktywności i metabolizmu rasy. Chociaż basenijczyki mogą robić psoty, generalnie dobrze dogadują się z dziećmi.

Mimo że basenijczyki są wspaniałymi psami rodzinnymi, właściciele powinni wiedzieć, w co się pakują, zanim je adoptują. Psy te są bardzo inteligentne, ale mogą się nudzić podczas szkolenia. Jako pies miniaturowy potrzebują dużej ilości stymulacji psychicznej i fizycznej. Dlatego też ich szkolenie może stanowić wyzwanie, ale może być bardzo satysfakcjonujące. Jeśli szukasz psa o dużej energii i inteligencji, basenie są dla Ciebie!

Mają duży popęd do zdobywania zwierzyny

Baenji to starożytny afrykański pies morski. Jego inteligencja i chęć zdobycia zdobyczy idą w parze z dużą energią i uporem. Podobnie jak wszystkie inne psy, uwielbiają wspinać się na drzewa i wykazują duży popęd do zdobywania. Psy te wykazują również cechy wokalizacji, w tym jodłowanie i wycie. Typowy basenji osiąga wzrost od 16 do 17 cali i wagę od 22 do 24 funtów.

Wysoki popęd do zdobywania może utrudniać szkolenie psa. Powinieneś popracować nad nauczeniem szczeniaka chodzenia na piętach, czyli chodzenia bez ciągnięcia. Kiedy już nauczysz go tego zachowania, możesz przejść do nauki chodzenia na smyczy. Jeśli twój basenji ma tę cechę, prawdopodobnie będzie gonił wiewiórki i inne małe zwierzęta. Będziesz musiał poświęcić mu dużo uwagi i regularnie wyprowadzać go na dwór, aby ćwiczył i nawiązywał więzi.

Dobrym momentem na rozpoczęcie socjalizacji basenji jest okres, kiedy są młode. Basenji dobrze dogadują się z innymi psami i mogą mieszkać w domu z innymi psami, choć wczesna socjalizacja jest bardzo zalecana. Chociaż mogą dogadywać się z kotami, jeśli są socjalizowane w młodym wieku, nie są dobrym wyborem w przypadku małych zwierząt. Jeśli myślisz o kupnie jednego z tych psów, upewnij się, że wiesz o nich wszystko.

Chociaż ta cecha jest powszechna u większości psów, basenijczyki są szczególnie wrażliwe na dźwięki wydawane przez małe zwierzęta. Nawet gdy są małe, basenijczyki mogą gonić kota lub inne zwierzę. Może się to wydawać dobre, ale Twój Basenji nie będzie dobrze radził sobie z małymi zwierzętami domowymi. Może to stanowić problem, zwłaszcza jeśli w domu jest kot lub mały pies.

Są uparte

Basenji to inteligentna i uparta rasa psów. Może Cię zaskoczyć, że ta rasa nie jest tak chętna do zadowolenia, jak Ci się wydaje. Może wiedzieć, co mówisz, ale po prostu nie chce tego słuchać. Być może nie masz cierpliwości do intensywnego szkolenia, ponieważ inteligencja baseni jest wykorzystywana głównie do przyciągania uwagi i zdobywania tego, czego chcą. Oto kilka wskazówek dotyczących szkolenia tej rasy.

Basenji ma krótkie, delikatne futro i białe łapy, klatkę piersiową i końcówkę ogona. Psy te mogą być bogato kasztanowo czerwone, czarne, tricolor, pręgowane i białe. Basenji są również znane z białych plamek na klatce piersiowej i nogach, a także z białej obwódki na szyi i oczu. Jak widać, rasa ta jest bardzo inteligentna, więc jeśli szkolisz jednego z tych psów, musisz mieć solidne umiejętności przywódcze.

Zobacz też:   Czy Basenji linieje?

Podczas szkolenia basenji upewnij się, że jest on zajęty i trzymany na smyczy. Potrzebują ciągłego przywództwa, w przeciwnym razie będą się nudzić i rozniosą twój dom. Jeśli zostawisz psa samego na zbyt długo, może on pogryźć meble i ściany, wspinać się na drzewa i niszczyć przedmioty. Jeśli pozostawisz go bez opieki, prawdopodobnie będzie gonił wszystko, co się rusza. Musisz być przy nim, aby zapewnić mu zajęcie, ponieważ nie lubi zostawać sam.

Jeśli nie jesteś osobą cierpliwą, zawsze możesz spróbować pozytywnego szkolenia basenji. Choć nie reagują one tak dobrze na pochwały i czułości, w końcu nagrody są tego warte. Pozytywne szkolenie nie wystarczy, ponieważ basenji ma wrodzone pragnienie dążenia do osiągnięcia swoich celów. Warto również zauważyć, że basenji mogą być bardzo agresywne w stosunku do innych psów tej samej płci i mogą być złośliwe, jeśli się je do tego zmusi.

Mogą być trudne w szkoleniu

Mimo że basenji to inteligentna rasa, szkolenie ich może stanowić wyzwanie. Są notorycznie uparte i często ignorują komendy. Nawet jeśli wiedzą, co chcesz, aby zrobiły, nie będą się do nich stosować. Dzieje się tak dlatego, że basenijczyki wykorzystują swoją inteligencję, aby zwrócić na siebie uwagę i uzyskać to, czego chcą. W związku z tym, jeśli chcesz szkolić basenji, musisz być przygotowany na to, że będziesz cierpliwy i będziesz go cierpliwie szkolił.

Pierwotnym celem życia basenji było płoszenie zwierzyny w sieci dla myśliwych. Rasa ta jest znana z tego, że jest trudniejsza w szkoleniu niż wiele innych ras myśliwskich. Chociaż ta rasa ma tendencję do wędrowania i posiadania własnego umysłu, przy odrobinie treningu możesz przekształcić ją w fantastycznego towarzysza polowań na drobną zwierzynę. Oto, co powinieneś zrobić, aby ułatwić sobie szkolenie:

Przede wszystkim powinieneś zwracać uwagę na oznaki drapieżnictwa. Chociaż nos i pysk basenuji są niezwykle wrażliwe, może on przyzwyczaić się do małych zwierząt i nie reagować na komendy. Jeśli pies wydaje się prześladować jakieś zwierzę, może to być znak, że zauważył ofiarę. Jeśli to zauważysz, wycofaj psa z sytuacji i zabierz go na spacer.

Podstawowy program szkolenia basenji musi się rozpocząć zaraz po przywiezieniu do domu nowego szczeniaka. Zacznij często zabierać go do toalety na dworze. Poczekaj, aż zrobi siusiu, i nagródź go za to. Szczeniak szybko nauczy się kojarzyć drzwi z łazienką. W końcu stanie się to automatyczne i przestanie krążyć, gdy wyjdzie na zewnątrz bez polecenia. Kiedy szczeniak zacznie kojarzyć wyjście na dwór z załatwianiem się do toalety, wydłuż czas między kolejnymi przerwami na załatwianie się do nocnika.

Mogą dobrze pasować do mieszkania

Płaskonosy to stosunkowo niewielka rasa, która nie gubi zbyt wiele sierści. Jeśli jednak nie masz czasu na codzienną pielęgnację sierści, może się okazać, że pies jest hałaśliwy, głośno jęczy i jest destrukcyjny, co może być problemem, jeśli jesteś zajęty pracą lub innymi obowiązkami. Basenji powinien być przyuczony do pozostawania przy tobie, kiedy cię nie ma, co oznacza, że nie będzie musiał być uciążliwy w twoim domu. Basenji dobrze nadaje się do mieszkania, ale należy mu zapewnić odpowiednią ilość ruchu i dużo kontaktów towarzyskich.

Basenji może dobrze żyć w mieszkaniu, ponieważ ich krótka sierść nie zrzuca zbyt wiele, co czyni je idealnymi do mieszkań. Pies o krótkiej sierści jest również doskonałym wyborem do mieszkania, ponieważ nie reaguje dobrze na nowe rzeczy w domu. Szkolenie psa może być jednak trudne, jeśli nigdy wcześniej nie mieszkał on w mieszkaniu. Poza tym Basenji jest znany z tego, że jest trudny w szkoleniu i nie reaguje dobrze na nowe rzeczy w domu.

Jedną z wad Basenji jest to, że są to zwierzęta stadne i nie mogą długo żyć samotnie. Jeśli nie są ze swoim stadem, pojawia się u nich lęk separacyjny. Jeśli więc chcesz, aby Twój pies był szczęśliwy i zdrowy w Twoim mieszkaniu, musisz adoptować co najmniej dwa Basenjisy. Z drugiej strony bichony są idealne do mieszkania, ponieważ nie zrzucają moczu, ale są mniejsze, co czyni je idealnymi zwierzętami do miasta.

Podobne Tematy