Świat Psów wg. Michała

Wszystko o najfajniejszych czworonogach na ziemi! To jest świat psów wg. Michała!

Jak adoptować Basenji

Jak adoptować Basenji

Czy myślisz o adopcji Basenji? Te psy gończe są bardzo inteligentne i czułe, ale potrafią być też niezależne. Oto jak adoptować jednego z nich! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! A jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, przeczytaj o akcji ratunkowej dla Basenji! Camp Basenji to fantastyczna organizacja ratownicza, która ratuje, rehabilituje i zapewnia domy zastępcze dla psów w potrzebie. Ich misją jest dawanie psom drugiej szansy, aby mogły znaleźć nowe domy.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z

Basenji to psy gończe

Rasa psów myśliwskich, Basenji powstała w środkowej Afryce i była pierwotnie hodowana z prymitywnych zwierząt. Ich unikalną cechą charakterystyczną jest jodłujący dźwięk oraz nietypowo ukształtowana krtań. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zalicza Basenji do kategorii psów prymitywnych lub szpiców. Atrakcyjną cechą tej rasy są charakterystyczne, zaokrąglone uszy. Basenji są znane z tego, że mają szczególną skłonność do gonienia królików.

Chociaż basenji nie słyną ze szczekania, są dość energiczne i potrzebują dużo ruchu. Zalecane jest duże podwórko, ponieważ mogą stać się niszczycielskie, jeśli nie zapewni się im wystarczającej ilości ruchu. Konieczne jest także pilnowanie ich. Są one doskonałymi uciekinierami i wymagają stałego nadzoru. Tak jak w przypadku każdego psa gończego, basenji musi być cały czas pilnowany, zwłaszcza na podwórku. Chociaż nie mają nic przeciwko mieszkaniu z kotami, nie powinny być pozostawiane same w mieszkaniu z innymi małymi zwierzętami domowymi.

Basenji ma krótkie, delikatne futro. Jego sierść jest albo kasztanowo-czerwona, albo czarna, albo trójkolorowa. Łapy i końcówka ogona psa są białe. Kolor sierści może być różny, od kasztanowoczerwonego do kasztanowego lub pręgowanego. Białe łapy i biała obroża to inne cechy charakterystyczne tej rasy. Sierść Basenji jest niezwykle czysta i lśniąca, a pies zrzuca mniej niż jakakolwiek inna rasa.

Są inteligentne

Rasa Basenji jest bardzo inteligentnym, upartym psem. Zajmują przedostatnie miejsce w rankingu inteligencji rasy, ale nie wynika to z inteligencji, lecz z ich uporu. Psy te są bardzo inteligentne, a rasa ta jest ceniona za swoją niezależność i samodzielność myślenia. Psy te są znane ze swojej lojalności wobec właścicieli i są przyjazne w stosunku do rodziny, choć mogą być zamknięte w sobie przy spotkaniu z nieznajomymi. Poniżej znajduje się krótki przegląd cech osobowościowych i zdrowotnych rasy Basenji.

Szkolenie Basenji to trudny proces. Choć są bardzo inteligentne i spostrzegawcze, bywają uparte i łatwo nudzą się szkoleniem. Basenji może być zdolny do nauczenia się nowej umiejętności, ale nie jest szczególnie zainteresowany wykonywaniem poleceń. Rasa ta potrzebuje ciągłego pozytywnego wzmocnienia, aby utrzymać motywację, dlatego sesje szkoleniowe powinny być krótkie i pełne pochwał. Niezależnie od poziomu inteligencji Twojego basenji, powinieneś oczekiwać, że będzie on doskonałym towarzyszem przez wiele lat.

Rasa psów basenji została stworzona w Kongo jako pies myśliwski. Do poszukiwania zdobyczy używają wzroku i węchu. Ich pierwotnym przeznaczeniem było wpychanie drobnej zwierzyny w sieci myśliwych, ale obecnie są doskonałymi zwierzętami rodzinnymi. Historycznie basenji były używane jako zwierzęta domowe przez egipskich faraonów. Choć jest mało prawdopodobne, aby były one trzymane w domu egipskich faraonów, inteligentna i kochana natura psa mogła przyczynić się do jego popularności.

Są czułe

Czułość Basenji może być bardzo ujmująca i zrobią one dla swojego właściciela niemal wszystko, łącznie z lizaniem i pielęgnacją. Psy te należą do najczystszych ras i uwielbiają spędzać czas na pielęgnowaniu się po spacerze. Ponieważ ich nawyki pielęgnacyjne są bardziej podobne do tych, które mają koty niż psy, nie wydzielają one tak nieprzyjemnego zapachu jak większość innych ras. Ponadto do mycia się używają łap, a nie pyska, co może powodować, że są bardzo śmierdzące.

Basenjisy okazują przywiązanie, patrząc właścicielom w oczy. Kontakt wzrokowy wyzwala substancję chemiczną oksytocynę, która pomaga stworzyć silniejszą więź między właścicielem a psem. Niektóre psy mogą jednak uważać ten kontakt wzrokowy za zagrażający i należy je trzymać z dala od nich przez cały czas. Inne basenijczyki liżą swoich właścicieli, aby wyrazić swoje przywiązanie, ale nie wszystkie to robią. Basenji pokryje cię śliną, jeśli będzie czuł się samotny.

Basenji to zwierzę stadne i choć są bardzo czułe i chętne do zabawy, mogą być zbyt powściągliwe w stosunku do innych psów. Mogą być trudne do wytresowania i często mają skłonność do ignorowania właściciela. Nawet jeśli uda Ci się je wyszkolić tak, aby stały się dobrymi zwierzętami, ważne jest, abyś był konsekwentny i pozytywnie nastawiony w kontaktach z nimi. Jeśli nie planujesz zostawiać ich samych na dłuższy czas, mogą się zachowywać agresywnie.

Zobacz też:   Jakie psy najszybciej się uczą?

Są niezależne

Jak sama nazwa wskazuje, basenie są psami niezależnymi, które niełatwo wyszkolić. Choć znane są jako psy „bez szczeki”, mają skłonność do jodłowania i gryzienia, gdy są samotne. Pomimo swojej niezależnej natury, są doskonałymi psami do towarzystwa i uwielbiają zwiedzać. Pomimo swojej zdystansowanej i niezależnej osobowości, basenijczyki są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Poniżej wymieniono kilka typowych cech rasy Basenji.

Oprócz tego, że Basenji jest inteligentny, jest też nieco uparty. Niektóre źródła plasują tę rasę w dolnej połowie skali inteligencji, ale cecha ta jest pożądana ze względu na niezależność myślenia. Chociaż psy te są posłuszne swoim właścicielom, w stosunku do obcych mogą być powściągliwe. Ta cecha sprawia, że są doskonałymi towarzyszami dla rodzin, ale przy spotkaniach z obcymi mogą być zamknięte w sobie. Dlatego ważne jest, aby szkolić Basenji w taki sposób, aby respektował twoje granice.

Mimo że Basenji nie jest psem myśliwskim, lubi być aktywny i brać udział w zajęciach takich jak agility lub kursy z wabikiem. Mimo że nie są powszechnie wykorzystywane do polowań, są wspaniałymi psami rodzinnymi i dożywają 13 lat. Wymagają wczesnej socjalizacji i ruchu, są dobrymi psami stróżującymi. Samice tej rasy mają tylko jeden cykl rujowy w roku. Wydają też charakterystyczne jodłowanie, które jest częstą oznaką psot.

Są dobrym towarzyszem dla aktywnych rodzin

Basenji są wspaniałymi zwierzętami domowymi dla aktywnych rodzin. Psy te mają dużo energii i dobrze radzą sobie z dziećmi, pod warunkiem, że są odpowiednio socjalizowane i szkolone. Basenji mają skłonności do gryzienia i należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Jeśli masz małe dzieci, mogą one zmotywować je do sprzątania po sobie! Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących szkolenia basenji:

Basenji są przyjazne w stosunku do dzieci, ale mogą być dość uciążliwe. Nie mają tendencji do częstego szczekania, ale warczą lub wrzeszczą, aby wyrazić swoje uczucia. Dzieci mogą się trochę bać tych psów, dlatego trzeba zachować szczególną czujność podczas zabawy z nimi w pobliżu małych dzieci. Basenji dobrze dogadują się również z kotami i innymi małymi zwierzętami domowymi, ale należy je odpowiednio socjalizować, aby nie stały się uciążliwe.

Basenje wymagają czegoś więcej niż tylko podwórka, aby dobrze się rozwijać. Będziesz musiał poświęcić czas na szkolenie swojego nowego towarzysza. Musisz być cierpliwy i oddany, ponieważ te inteligentne psy potrzebują dużo uwagi. Choć mogą wydawać się ciche, w towarzystwie swoich właścicieli potrafią wywołać burzę. Chociaż nie szczekają, ich jodłowanie jest dość charakterystyczne i zapewni Ci mnóstwo rozrywki.

Basenjisy lubią aktywny tryb życia. Chętnie biorą udział w zawodach agility, kursach wabienia oraz psich sportach i często są doskonałym uzupełnieniem aktywnych rodzin. Przeżywają dłużej niż większość innych ras, dożywając około 13 lat. Są jednak bardzo opiekuńcze w stosunku do swojej rodziny, dlatego muszą być socjalizowane w młodym wieku. Jeśli tylko będą miały dużo czasu na zabawę z Tobą, basenie mogą być wesołym towarzyszem dla aktywnych rodzin.

Wymagają dużo ruchu

Jeśli rozważasz zakup basenu do swojego domu, zapewne zastanawiasz się, czy potrzebują one dużo ruchu. Te duże, energiczne psy powinny mieć zapewnioną co najmniej godzinę ruchu dziennie. Chociaż nie musisz robić tego zbyt często w ciągu dnia, baseni mają silny instynkt łowiecki. Kiedy wychodzisz z domu, zwracaj uwagę na ich słynne „drapieżne spojrzenie”. Jeśli widzisz psa przygarbionego i skupionego, Twój szczeniak prawdopodobnie obserwuje zwierzynę. Jeśli zauważysz takie zachowanie, natychmiast usuń psa z okolicy.

Basenjaki są bardzo inteligentnymi psami i lubią stosować przebiegłe taktyki, aby osiągnąć swoje cele. Powinieneś regularnie ćwiczyć, aby dać im upust energii i zachować bystrość umysłu. Basenji potrzebują również dużo ruchu, ponieważ notorycznie gryzą ściany, wyrywają materiały z kanap i niszczą swoje podwórko. Rasa ta nie nadaje się do domów z małymi dziećmi, ponieważ może stać się zdezorientowana i destrukcyjna, jeśli zostanie pozostawiona sama sobie.

Jeśli zdecydujesz się na Basenji, przygotuj się na to, że będziesz poświęcać dużo czasu na pielęgnację i czesanie ich sierści. Chociaż sierść tej rasy jest krótka, nadal wymaga częstego szczotkowania, aby usunąć z niej kurz i warstwę luźnych włosów. Basenji nie będzie wymagał kąpieli częściej niż dwa razy w roku, ale należy myć mu zęby co najmniej raz w tygodniu, aby zapobiec chorobom zębów i nieświeżemu oddechowi.

Podobne Tematy