Świat Psów wg. Michała

Wszystko o najfajniejszych czworonogach na ziemi! To jest świat psów wg. Michała!

Wszystko o Shiba Inu Basenji Mix

Wszystko o Shiba Inu Basenji Mix

Jeśli szukasz informacji o Shiba Inu i Basenji mix, to dobrze trafiłeś. Omówimy pochodzenie rasy, jej cechy charakterystyczne, długość życia i opiekę zdrowotną. Omówimy także cechy charakterystyczne różnych mieszańców Basenji i to, czego potrzebują od swoich właścicieli. Mamy nadzieję, że te artykuły pomogą Ci podjąć świadomą decyzję, jaką rasę wybrać dla swojej rodziny.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z iduna-fci.pl

Pochodzenie rasy

Mieszanka Shiba Inu z Basenji jest intrygującą krzyżówką trzech popularnych ras psów. Shiba Inu jest potomkiem wilka oraz pudla japońskiego i pomorskiego. Pierwotnym przeznaczeniem Shiba Inu było polowanie na drobną zwierzynę za pomocą węchu. Rasa ta została udomowiona i zaczęła być wykorzystywana przez Japończyków jako pies towarzyszący. Jest to jedna z najłatwiejszych do wyszkolenia ras, nie wymagająca dużych nakładów na utrzymanie i o niewielkim ryzyku dla zdrowia. Jego cienka sierść pozwala mu dobrze znosić upały, dzięki czemu jest idealnym psem do gorącego klimatu.

Pierwotna rasa psów Shiba Inu pochodzi z Japonii. Jednak Shiba Inu zdobyła świat dzięki stronom internetowym i memom. Pochodzenie rasy Shiba Inu basenji mix jest tajemnicą, ale istnieje ona od wieków. Pies Shiba Inu był kiedyś znany jako pies chrustowy, a jego potomkowie są obecnie psami mieszańcami o cechach obu ras rodzicielskich.

Shiba Inu, znany również jako pies japoński, jest małym, energicznym psem. Jego krótka sierść sprawia, że jest dobrym psem myśliwskim, ale może też być wspaniałym towarzyszem, jeśli zostanie wcześnie uspołeczniony. Shiba Inu znane są z tego, że są niezależne i uparte, ale są niezwykle posłuszne i uwielbiają sprawiać przyjemność swoim właścicielom. To właśnie te cechy sprawiają, że rasa Shiba Inu jest tak popularna.

Shiba Inu jest jedną z najstarszych ras psów. Jej historia sięga trzech tysięcy lat wstecz. Jest to najstarszy pies w historii, o którym pisały już starożytne cywilizacje. Choć obecnie w Stanach Zjednoczonych jest częściej trzymany jako pies do towarzystwa, starożytne rasy nadal są popularne w Japonii. Są inteligentne i łatwo się dostosowują, dlatego wykorzystuje się je jako psy do towarzystwa i cyrkowe. Obecnie w niektórych kulturach nadal wykorzystuje się je do polowań.

Charakterystyka

Mieszaniec Shiba inu z basenji to dobry wybór dla osób, które chcą mieć lojalnego psa rodzinnego, ale nie chcą dużego, głodnego władzy psa. Shiba Inu to starożytna rasa, pierwotnie używana jako pies bojowy do przepędzania drobnej zwierzyny dla myśliwych. Obie rasy są lojalne, niezależne i kochane. Basenji jest mniejszą rasą, ale nadal pragnie uwagi i jest bardzo inteligentny.

Sierść mieszańca Shiba Inu Basenji jest czarno-brązowa, pręgowana lub trójkolorowa. Ich sierść zrzuca się mniej więcej raz lub dwa razy w roku. Ponieważ nie zrzucają dużo sierści, ich pielęgnacja jest minimalna. Basenjaki są bardzo czystymi psami o minimalnej ilości sierści. To sprawia, że są doskonałym wyborem dla osób z alergią. Psy te wymagają niewielkiej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego są dobrym wyborem dla domów z dziećmi.

Shioba Inu ma podwójną sierść z twardym, długim włosem podstawowym i miękkim, krótszym podszerstkiem. Ich ogony są dłuższe niż podszerstek i nadają im puszysty wygląd. Psy rasy Shiba Inu basenji mix są średniej wielkości, ważą od 17 do 22 funtów. Są bardzo kochane, ale mogą być trudne do wyszkolenia. Mogą być także temperamentne. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszańca Shiba Inu basenji, powinieneś znać jego temperament i osobowość.

Basenjisy znane są z tego, że nie szczekają, choć zdarza im się to sporadycznie. Basenji często wydają też inne odgłosy. Mogą być bardzo energiczne. Ich wysoki poziom energii sprawia, że są świetnymi towarzyszami dla starszych dzieci, choć zazwyczaj nie przepadają za dziećmi. Wychowywanie Shiba inu z dziećmi należy rozpocząć już od szczenięcia. W przeciwnym razie lepiej będzie, jeśli zapoznają się z dziećmi w późniejszym okresie życia, kiedy będą już starsze.

Opieka zdrowotna

Mimo pięknego wyglądu, Shiba Inu basenji mix jest podatny na kilka problemów zdrowotnych. Mogą to być problemy z metabolizmem, bóle kręgosłupa i zaburzenia trawienia. W takim przypadku Shiba Inu może wymagać częstych badań krwi i dożywotniego przyjmowania leków. To samo dotyczy każdej suki, ale ta przypadłość jest bardziej powszechna u Shibów. Aby uniknąć tego problemu, zaleca się kastrację lub sterylizację psa.

Oprócz tego, że Shiby są bardzo energiczne, mają też wiele typowych problemów zdrowotnych. Chociaż rasa ta nie zapada na choroby zagrażające życiu, niektóre problemy zdrowotne mogą pojawić się u starszych psów. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić u Shiby, jest dysplazja stawów biodrowych. Choroba ta dotyka psy o wysokim ryzyku genetycznym. Można jej zapobiec stosując się do podstawowych zasad pielęgnacji i karmiąc psa surową karmą.

Zobacz też:   Jak szczeka pies basenji?

Innym problemem dotykającym psy rasy Shiba jest jaskra. Nieleczona choroba ta może prowadzić do ślepoty. Objawy tego schorzenia to mrużenie oczu, łzawienie i zaczerwienienie białek oczu. Objawom tym może towarzyszyć ból oczu. Niektóre rasy Shibas są bardziej podatne na dystychię niż inne. Po zdiagnozowaniu, leczenie może obejmować operację lub regularną pielęgnację.

Basenjisy są podobne do innych psów ras mieszanych, ale niektóre z nich są trudniejsze w szkoleniu niż inne. Jak w przypadku każdej rasy mieszanej, socjalizacja psa Basenji Shiba Inu mix wymaga czasu. Zacznij od wczesnego wieku i zacznij go szkolić, ponieważ z wiekiem będzie to coraz łatwiejsze. Socjalizacja zaczyna się we wczesnym okresie życia, a szkolenie trwa przez całe życie. I jak w przypadku każdej rasy, socjalizacja Shiba Inu Basenji mix będzie wymagała zarówno Twojego czasu, jak i cierpliwości.

Długość życia

Długość życia Shiba Inu Basenji mix jest bardzo różna, w zależności od rasy. Psy te osiągają wysokość 12 cali i ważą od 15 do 30 funtów. Ten typ psów jest znany z lojalności wobec swoich właścicieli. Żyją do 15 lat. Jednak, jak każdy inny pies, są one podatne na pewne problemy zdrowotne. Niektóre mieszańce Shiba Inu Basenji cierpią na dysplazję stawów biodrowych, problemy z oczami i alergie.

Mieszaniec Shiba Inu Basenji jest małej lub średniej wielkości krzyżówką Shiba Inu i Pomeranian. Są to małe psy z wysoko postawionymi uszami i zakręconymi ogonami. Sierść obu ras jest podobna. Mieszaniec Shiba Inu i Basenji będzie miał prawdopodobnie brązową lub rudą sierść. Ich osobowości są podobne, ale różnią się wielkością i charakterem.

Długość życia mieszańca Shiba Inu Basenji może wynosić od 12 do 15 lat. Psy te są na ogół zdrowe i mogą żyć nawet 15 lat. Wymagają jednak regularnych ćwiczeń i odpowiedniej diety. Rasa ta jest również podatna na dysplazję stawów, dystrofię rogówki i zwichnięcie rzepki. Aby maksymalnie wydłużyć ich życie, doskonałym wyborem dla właścicieli może być mieszaniec Basenji z Shiba Inu.

Mieszaniec Basenji z Shiba Inu to pies średniej wielkości, który dorasta do około 9-12 cm wzrostu. Jest doskonałym towarzyszem dla mieszkańców miast i dobrze przystosowuje się do życia w mieszkaniu. Rasa ta wymaga codziennych spacerów i sporej ilości czasu na zabawę. Pomimo swojej wielkości, mieszaniec Shiba Inu Basenji jest bardzo inteligentnym i energicznym psem, ale nie nadaje się dla początkujących właścicieli psów.

Socjalizacja

Shiby są często agresywne w stosunku do innych psów, zwłaszcza ras większych od nich. Ich napięta energia przenosi się na drugiego psa, co może prowadzić do nieprzewidywalnych zachowań. W związku z tym socjalizacja mieszańca Shiba inu z basenji może być trudnym procesem. Aby temu zapobiec, musisz zacząć od zaznajomienia swojego Shiby z innymi psami i ludźmi.

Shiba Inu i Basenji mają różne osobowości. Shiba Inu to rasa, która słynie z niezależności i nie lubi zwracać na siebie uwagi. Basenji jest bardziej czuły i pragnie uwagi ze strony człowieka. Socjalizację mieszańca Shiba Inu z Basenji należy rozpocząć w młodym wieku. Upewnij się, że socjalizację rozpoczniesz już w wieku szczenięcym. Jeśli chcesz, aby Twój pies był wspaniałym towarzyszem, socjalizuj go, kiedy jest jeszcze szczeniakiem.

Basenji ma wysoki poziom energii i potrzebuje regularnych zabaw i ćwiczeń, aby się nie nudzić. Jeśli chcesz adoptować psa rasy Shiba Inu basenji mix, możesz go znaleźć w schronisku dla zwierząt lub w ośrodku adopcyjnym. Basenji, choć jest psem czystej krwi, jest coraz częściej krzyżowany z innymi rasami. Ważne jest, aby pamiętać, że basenji jest psem niezależnym i może być agresywny w stosunku do innych psów.

Ważne jest, aby socjalizować psa Shiba Inu basenji mix zaraz po przywiezieniu go do domu. Może on przejawiać zachowania destrukcyjne, jeśli będzie pozostawiony sam na dłuższy czas. Upewnij się, że masz bezpieczne i ogrodzone podwórko dla swojego Shiba Inu basenji mix. Powinieneś także być świadomy cyklu linienia tego psa. Psy te linieją w sposób ciągły. W ciągu roku mają jednak dwa okresy wzmożonego linienia. W tym czasie powinieneś poświęcić dużo czasu na pielęgnację swojego Shiba Inu basenji mix.

Podobne Tematy