Świat Psów wg. Michała

Wszystko o najfajniejszych czworonogach na ziemi! To jest świat psów wg. Michała!

Specjalna charakterystyka Basenji

Specjalna charakterystyka Basenji

Jeśli rozważasz kupno Basenji jako swojego kolejnego zwierzaka, musisz poznać kilka jego wyjątkowych cech. Ta przypominająca kota rasa psów praktycznie nie gubi sierści, jest inteligentna i bardzo wysportowana. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. A kiedy będziesz to czytał, sprawdź, czy sierść Basenji pasuje do Twojej osobowości. Jeśli tak, będziesz chciał zainwestować w sierść, która wytrzyma wysiłek fizyczny.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z kielpin-wet.pl

Basenji to pies podobny do kota

Basenji to inteligentny, przebojowy, niezależny i towarzyski pies gończy. Zazwyczaj nie są agresywne w stosunku do ludzi ani innych psów, ale dogadują się z wszystkimi innymi psami. Mimo swojego uporu i niezależności baseni mają wysoki poziom energii, a ich szkolenie może trwać nawet dwie godziny dziennie. Wymagają też stałej stymulacji psychicznej i fizycznej. Psy te są doskonałymi towarzyszami, ale nie dogadują się z kotami i innymi małymi psami.

Sierść basenji o niskim stopniu zrzucania wymaga bardzo rzadkiej pielęgnacji. Zazwyczaj nie mają nadmiernej okrywy włosowej ani zapachu, więc nie wymagają regularnych kąpieli. Basenji skorzysta także na szczotkowaniu zębów dwa do trzech razy w tygodniu, co pozwoli usunąć płytkę nazębną i kamień. Szczotkowanie zębów Basenji co najmniej dwa razy w tygodniu pomoże zapobiec chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Szczotkuje niewiele włosów

Basenji to rasa psów gończych, która zrzuca niewiele włosów. Jego krótka, jedwabista sierść wymaga jedynie sporadycznego szczotkowania. Rasa ta jest znana z tego, że nie szczeka i nie wydaje żadnych nieprzyjemnych dźwięków. Jeśli niepokoi cię ilość włosów, które traci twój basenji, umów się na wizytę u lekarza weterynarii i przebadaj go. Niedoczynność tarczycy i choroba Cushinga mogą również powodować zwiększone wypadanie sierści.

Rasa psów Basenji pochodzi z Afryki. Do polowania wykorzystuje swój węch i wzrok. Ich pierwsze zastosowania obejmowały wpuszczanie drobnej zwierzyny w sieci myśliwych i kontrolowanie populacji gryzoni w wioskach. Dziś są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi i uważane są za rasę czystej krwi. Basenji można łatwo znaleźć w schronisku lub za pośrednictwem organizacji ratowniczej, ale może się też zdarzyć, że trzeba będzie poszukać szczeniaka, który nie został uratowany.

Chociaż niektóre inne rasy zrzucają dużo sierści, basenji jest doskonałym wyborem dla osób z alergiami lub wrażliwą skórą. Krótkie, gładkie włosy zrzucają niewiele i są ledwo zauważalne, chyba że na ciemnych tkaninach. Jednak cotygodniowe szczotkowanie może zminimalizować ilość zrzucanych przez Basenji włosów. Z tego powodu Basenji są często nazywane psami „bez kory”.

Jest inteligentny

Basenji ma wiele szczególnych cech, w tym inteligencję. Rasa ta jest podatna na postępujący zanik siatkówki, chorobę zwyrodnieniową dotyczącą oczu. Do wczesnych objawów PRA należą rozszerzone źrenice i sucha skóra. Chorobę tę, która jest poważnym schorzeniem, można wykryć za pomocą testu genetycznego. W ciężkich przypadkach podawane są zastępcze hormony w postaci tabletek. Dla tych, którzy są zaniepokojeni, objawy PRA u Basenji są podobne do objawów nadczynności tarczycy.

Pomimo że Basenji jest bardzo inteligentny, bywa też powściągliwy. Zwykle zachowują czujność wobec nieznanych osób i mogą się początkowo wahać przy poznawaniu nowych twarzy. Ale kiedy już cię poznają i zaufają, staną się bardzo czułe i oddane. Basenji mogą być przyjazne w stosunku do dzieci, ale mogą się wahać, gdy poznają obcych. Basenji, jeśli są wychowywane z dziećmi, mogą dogadywać się z innymi zwierzętami domowymi, chociaż zaleca się trzymanie z dala od nich mniejszych zwierząt.

Rasa ta została po raz pierwszy wyhodowana w Afryce jako pies myśliwski i była wcześniej znana jako derrier kongijski. Zostały wyhodowane, aby być aktywnymi i były dawniej wykorzystywane do polowań, ale obecnie są głównie używane jako zwierzęta rodzinne. Chociaż nie są tak aktywne jak ich myśliwscy przodkowie, są dobrymi towarzyszami i są bardzo posłuszne. Basenji może być jednak bardzo opiekuńczy i wymaga wczesnej socjalizacji.

Jest wysportowany

Basenji to wyjątkowa rasa psów o niezwykłym temperamencie. Nie jest tak popularny jak labradory czy golden retrievery, Basenji jest zupełnie inny. To bardzo wyjątkowy pies, który lubi przebywać z ludźmi i rodziną, ale lubi też spędzać czas w samotności. Oto kilka interesujących faktów na temat Basenji:

Basenji pochodzi z Afryki, gdzie jest blisko spokrewniony z innymi starożytnymi udomowionymi rasami. To właśnie z tego afrykańskiego regionu rasa ta zyskała światową sławę. Stamtąd psy te zostały wyeksportowane do Egiptu, gdzie podarowano je faraonom. Niektóre starożytne egipskie relikty przedstawiają nawet rasę Basenji. Oprócz Egipcjan, basenji jest również przedstawiany w mezopotamskich i egipskich dziełach sztuki.

Basenji jest jednym z najbardziej atletycznych psów na rynku. Pomimo niewielkich rozmiarów, ta średniej wielkości rasa psów myśliwskich jest w stanie osiągać duże wysokości dzięki potężnemu krokowi. Rasa ta znana jest z charakterystycznego skrzeczenia, niezwykłej wokalizacji przypominającej koci głos. Basenji zostały pierwotnie sprowadzone do Afryki jako prezenty dla faraonów, ale były również wykorzystywane jako psy myśliwskie w Kongo. Basenji jest tam czczony przez miejscowych za swoją szybkość i sprawność.

Zobacz też:   Wszystko o pełnoletnim pinczerze miniaturowym chihuahua mix

Jest zadziorny

Basenjisy należą do najpopularniejszych ras psów. Są bardzo skore do zabawy i energiczne. Basenji nie nadają się do domu z dziećmi, ponieważ nie lubią być często głaskane. Dzieci powinny być nauczone, jak prawidłowo obchodzić się z psem, i nie powinny podchodzić do psa, gdy ten je lub się bawi. Nigdy nie należy zostawiać Basenji samego z małym dzieckiem. Rasa ta nie jest zalecana dla osób z alergią, ponieważ zawiera szkodliwe alergeny w martwym naskórku. Osoby o słabym układzie odpornościowym powinny unikać psów o takim temperamencie.

Basenjie wymagają dużo ruchu i potrzebują co najmniej 40 minut energicznych ćwiczeń dziennie. Ponieważ świetnie się wspinają, muszą mieć bezpieczne podwórko. Jeśli masz w domu dzieci, powinieneś rozważyć zapisanie psa na zajęcia z posłuszeństwa lub wziąć udział w szkoleniu dla tej rasy. Chociaż należy unikać wody, baseniki mogą się szybko męczyć i potrzebują dużo ruchu. Potrzebują też codziennych spacerów i powinny być ogrodzone.

Jest powściągliwy

Basenji to popularna rasa psów, ale jest też jedną z najbardziej powściągliwych. Jego wysoki popęd do zdobywania i brak zdolności przywoływania sprawiają, że rasa ta nie nadaje się dla rodzin i dzieci. Oprócz tego, że psy tej rasy są powściągliwe, są również popularnymi zwierzętami domowymi w Japonii. Shibas są psami championami i mają zdystansowaną, ale pewną siebie osobowość. Oto kilka wskazówek, jak wybrać Basenji dla swojej rodziny.

Jako zdystansowana rasa psów, Basenji jest często nieufny wobec obcych i bardzo niezależny. Psy te najlepiej czują się w towarzystwie starszych dzieci, ponieważ młodsze dzieci mogą je przytłoczyć. Basenji są bardzo inteligentne, ale trudno je wyszkolić. Ich uparta natura sprawia, że wszystko robią po swojemu, dlatego należy zapewnić im dużo ruchu. Są także notoryczne w żuciu wszystkiego, co je zainteresuje. Nigdy nie zostawiaj w ich zasięgu czegoś niebezpiecznego.

Baenjisy są bardzo lojalne wobec swojej sfory, ale w stosunku do obcych mają tendencję do bycia zdystansowanymi i nietowarzyskimi. Potrzebują dużo ruchu i bezpiecznego podwórka. Basenjaki są również znane z tego, że są wędrowcami i potrzebują smyczy oraz cierpliwości. Są również bardzo energiczne i nie nadają się dla małych dzieci, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Przy prawidłowym użytkowaniu psy te mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi.

Jest niezależny

Basenji to niezależna rasa psów, o wysokim poziomie energii. Na ogół dobrze dogadują się z małymi dziećmi, ale nie powinny być pozostawiane bez nadzoru w pobliżu małych dzieci. Ważne jest, aby przyuczyć Basenji, jak zachowywać się w pobliżu małych dzieci i nigdy nie pozwalać im podchodzić do psa, gdy ten je. Podobnie, nigdy nie pozwalaj basenji podchodzić i brać gryzów z jedzenia dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest zaciekawione jedzeniem Basenji, powinieneś wcześnie zapoznać go z innymi psami i małymi zwierzętami. Kiedy już zapoznasz go ze zwierzętami na zewnątrz, będzie z nimi oswojony i będzie wiedział, kto należy do rodziny.

Przodkowie basenji żyli w Afryce jako psy półdzikie. Dzięki temu rasa pozostała stosunkowo nietknięta przez krzyżowanie. Ludzie żyjący na terenie dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga szkolili baseni do polowania na nich. Psy te były cenione za doskonały węch i atletyzm. W końcu przywieziono je do Stanów Zjednoczonych i powoli wprowadzano w życie. Uznanie przez AKC nastąpiło w 1944 r., ale w Ameryce Północnej rzadko spotyka się basenji.

Trudno je szkolić

Niezależność i inteligencja basenji sprawiają, że są trudne w szkoleniu. Jego twardy charakter może utrudniać szkolenie, ale w efekcie końcowym powstaje dobrze wychowany, kochający pies. Poniżej podajemy kilka wskazówek dotyczących szkolenia basenji. Zapamiętanie tych wskazówek pomoże Ci rozpocząć przygodę ze szkoleniem basenji. Jeśli masz trudności z wyszkoleniem swojego Basenji, nie martw się! Mamy dla Ciebie kilka rad!

Mimo że basenji jest inteligentnym i czułym psem, nie jest łatwy w szkoleniu. Basenji mają upartą naturę i często nie słuchają poleceń. Może Ci się wydawać, że nie zależy im na szkoleniu, ale one wykorzystują tę inteligencję, aby dostać to, czego chcą i domagają się uwagi. Z nowym szczeniakiem należy spędzać jak najwięcej czasu, ponieważ nauczenie go podstawowych komend i sztuczek może okazać się trudne. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w film szkoleniowy, zanim kupisz Basenji.

Jedną z rad, która może pomóc w szkoleniu Basenji, jest powstrzymanie psa od pilnowania zasobów. Niezależnie od tego, czy chodzi o gryzienie butów, czy kradzież jedzenia z kosza na śmieci, możesz nauczyć się, jak powstrzymać to zachowanie u psiego behawiorysty. Powinieneś także nauczyć swojego basenji szacunku dla małych zwierząt. Upewnij się, że wychowujesz swojego Basenji w ich otoczeniu, aby mógł je zaakceptować jako rodzinę. Oprócz szkolenia w zakresie posłuszeństwa, basenji potrzebuje regularnych spacerów na świeżym powietrzu, aby zachować sprawność i zdrowie.

Podobne Tematy