Świat Psów wg. Michała

Wszystko o najfajniejszych czworonogach na ziemi! To jest świat psów wg. Michała!

Kolory pinczera dobermana

Kolory pinczera dobermana

Poniżej wymieniono różne kolory pinczera dobermana. Najczęściej spotykane są kolory czarny i rdzawy. Najrzadsze są izabelowate i białe. Chociaż nie mają one problemów zdrowotnych, są mniej powszechne. Niebiesko-szary, znany również jako Isabella, jest również odmianą koloru czarnego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o każdym kolorze i jego względnej rzadkości występowania. Istnieje również rozcieńczenie koloru czarnego, zwane niebiesko-szarym.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z

Czarny i rdzawy jest najczęściej spotykanym kolorem

Czarny i rdzawy doberman jest standardowym kolorem rasy, natomiast odmiana czerwona i rdzawa nie jest tak powszechna. Czerwono-rdzawe dobermany mają mniejszą skłonność do terytorializmu niż odmiany czarno-rdzawe. Właściciele tej odmiany donoszą, że dobermany czerwono-rdzawe mają mniej terytorialną osobowość. Rude i rdzawe dobermany są podatne na choroby skóry, ale są one stosunkowo niewielkie i łatwe do wyleczenia.

Czarne i rdzawe dobermany są najczęściej spotykanym kolorem. Ten typ umaszczenia jest zazwyczaj najmniej podatny na upały, ale może mieć problemy zdrowotne. Ten typ dobermana wymaga również ochrony przed ostrym światłem słonecznym. Psy te źle znoszą upały, dlatego nie są najlepszym wyborem dla osób mieszkających w gorącym klimacie. Czarne i rdzawe psy są najpopularniejsze spośród czterech odmian kolorystycznych.

Biały doberman pinczer jest rzadkością, ale nie jest niespotykany. W 1976 r. wyhodowano pierwszego białego dobermana. Czarni i rdzawi rodzice psa zostali rozdzieleni podczas krycia, a uzyskany w ten sposób samiec został skrzyżowany z białą suką. Ze względu na brak białych dobermanów, hodowla psa w celu uzyskania czysto białego psa byłaby nieetyczna. Jednak białe dobermany są bardzo poszukiwane przez właścicieli psów.

Dobermany europejskie mają charakterystyczne umaszczenie. Oznaczenia te można znaleźć na klatce piersiowej, pysku, gardle i oczach. Wzorzyste są także nogi i łapy. Ich ogony są zazwyczaj zadarte i zakończone kikutami. W Europie dobermany czarne i rdzawe są częściej spotykane niż odmiany rude i rdzawe. Mimo swojego umaszczenia nie są to dobermany „idealne”.

Odmiana o braku umaszczenia jest najbardziej rozpowszechniona wśród dobermanów. Charakteryzuje się ona rdzawym umaszczeniem. Dobermany całkowicie czarne są rzadkością i nie są uznawane za prawdziwe dobermany, ponieważ nie spełniają standardów rasy AKC. Niektóre czarne psy zostały poddane chowowi wsobnemu i mogą uchodzić za dobermany o czarnym umaszczeniu.

Isabella jest najrzadszym kolorem

Doberman pinczer Isabella jest jasnobrązowy z czerwonawymi znaczeniami na pysku, gardle, klatce piersiowej i ogonie. Kolor ten jest rzadszy niż pozostałe trzy kolory i ma ten sam typ umaszczenia, co jego przodkowie z rasy weimaraner. Mimo że doberman istnieje od ponad tysiąca lat, Isabella jest najnowszym przedstawicielem rasy.

Synser doberman jest inteligentnym, lojalnym, aktywnym i czułym psem. Kolor Isabella jest jednym z najrzadszych odcieni i jest określany przez hodowców jako płowy Isabella. Ogólny temperament dobermana płowego jest taki sam, jak każdego innego dobermana. Jednak płowe dobermany są rzadkie i często trudno je znaleźć.

Sierść dobermana pinczera jest niezwykle twarda i błyszcząca, a jej kolor wyjątkowy. Mimo gęstej, jedwabistej sierści dobermany przez większość życia mają niebieskie oczy. Niektórzy hodowcy nadają nawet swoim psom zabawne nazwy związane z ich umaszczeniem. Niektórzy określają czerwonawo-brązowy odcień jako „czekoladowy”. Inni hodowcy używają określeń takich jak brązowy i czekoladowy. Czarny i rdzawy, najbardziej rozpowszechniony typ umaszczenia Dobiego w USA i Europie, jest trzecim najbardziej poszukiwanym kolorem.

Kolor płowy jest rozcieńczoną formą czerwonych dobermanów. Są one jasnoczerwone, znane również jako Isabella i cynamonowe. Ponieważ są one tak rzadkie, płowe dobermany nie są tak popularne jak ich rdzawe lub czarne odpowiedniki. Jeśli jednak jesteś wystarczająco cierpliwy, możesz znaleźć płowego dobermana. Pamiętaj jednak, że płowe dobermany nie są tak powszechne jak inne kolory, a niektórzy hodowcy mogą nawet robić wszystko, aby je wyprodukować.

Istnieją 4 oficjalne kolory dobermana pinczera. Najczęściej spotykane to czerwony, niebieski i czarny. Kolory czerwony i niebieski były akceptowane jako standardowe kolory umaszczenia do 1969 roku, ale nie były one powszechnie akceptowane przez DV. Ostatecznie niebieski i czerwony zostały uznane za DQ, a DPCA uznała kolor czerwony za odrębny i niepowtarzalny odcień. DV posiada również pisemny standard, który mówi, że kolor płowy jest „nie do przyjęcia.”

Zobacz też:   Jakie rasy psów mają włosy?

Biały i albinos nie są tak podatne na problemy zdrowotne

Problemy zdrowotne związane z dobermanami pinczerami są takie same u obu płci. Oba dobermany są podatne na raka skóry. Najczęstszym typem jest czerniak złośliwy, który może być śmiertelny, jeśli nie jest szybko leczony. Inne powszechne problemy zdrowotne u dobermanów pinczerów to dysplazja stawu biodrowego, która powoduje, że kość udowa nie jest prawidłowo osadzona w stawie biodrowym. Może to prowadzić do bólu i wymagać korekcji chirurgicznej. Niektóre inne problemy zdrowotne związane są z sercem, w tym zastoinowa niewydolność serca, kardiomiopatia rozstrzeniowa i zatorowość płucna.

Istnieje kilka różnic między dobermanami albinosami a dobermanami białymi. Dobermany albinosy zaliczane są do albinosów tyrozynazowo dodatnich, ale nie są pełnymi albinosami. Dobermany albinosy są bardziej podatne na infekcje oczu niż psy białe. Chociaż oba dobermany są podobne z wyglądu, u dobermanów albinosów nie występują takie same czynniki ryzyka problemów zdrowotnych.

Jak w przypadku każdej rasy psów, odpowiednia dieta ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia Twojego dobermana. Pinczery dobermany nie są tak podatne na problemy z oczami jak albinosy. Wymagają one jednak szczególnej opieki, aby zapobiec szkorbutowi lub zaćmie. Pierwszym krokiem na drodze do dobrego zdrowia jest znalezienie dobrego hodowcy i staranny wybór psa. Najlepiej znaleźć hodowcę, który ma doświadczenie w hodowli dobermanów.

Albinizm jest genem recesywnym, ale jego przyczyna nie jest do końca poznana. Chociaż przyczyna albinizmu nie jest do końca poznana, białe i albinotyczne dobermany mają mniejszą pigmentację skóry niż albinosy. W związku z tym u dobermanów albinosów występuje zwiększone ryzyko wystąpienia problemów z oczami i wad genetycznych.

Mimo że białe i albinoskie dobermany są najbardziej podatne na choroby skóry, to jednak najważniejszym czynnikiem decydującym o ich zdrowiu jest ich genetyka. Chociaż białe dobermany wyglądają bardziej atrakcyjnie, nie są odporne na wzdęcia. Amerykański Kennel Club i Doberman Pinscher Club of America nie uznają dobermanów albinosów, a American Veterinary Medical Association zdecydowanie sprzeciwia się przeprowadzaniu operacji kosmetycznych na tych psach.

Niebiesko-szary jest rozcieńczeniem koloru czarnego

Płowe dobermany, znane również jako cynamonowe lub Isabella, są odmianą koloru czarnego. Dobermany płowe są na ogół jaśniejsze niż inne dobermany o czarnym umaszczeniu, a ich sierść może zawierać odcienie srebra, szarości, a nawet fioletu. Płowe dobermany są czasami zniechęcane do hodowli, a na niektórych wystawach są dyskwalifikowane ze względu na swój kolor, ale nie są gorsze od dobermanów czarnych lub czerwonych.

Dobermany pinczery mogą występować w czterech różnych kolorach, w zależności od linii krwi obojga rodziców. Te trzy kolory wywodzą się z dwóch genów, które tworzą podstawowy kolor sierści. W wyniku połączenia tych dwóch genów powstają różne kolory, a Amerykański Związek Kynologiczny uznaje cztery oficjalne kolory pinczera. W niniejszym artykule omówimy bardziej szczegółowo cztery z tych kolorów.

Czarny i albinoski to najczęstsze kolory szczeniąt pinczera dobermana. Kolor czarny został wybrany ze względów praktycznych. Są to psy pracowite i zdolne do adaptacji. Ich mioty są zazwyczaj zdrowe. Kolor czarny jest rzadkością. Albinosy i płowe są droższe od białych. Psy te nie wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji.

Oprócz niebiesko-szarego, doberman może być również łupkowoszary. To rozcieńczenie czerni jest spowodowane mutacją w genie melanofiliny, która występuje u wielu różnych ras. Kolor ten określany jest również jako „born blue”. Niebieski doberman ma szarą górną część tułowia i opalony spód i jest uważany za rozcieńczenie koloru czarnego.

Jeśli szukasz dobermana pinczera czystej krwi, powinieneś zajrzeć do Desert Harbor Doberman Rescue of Arizona. Przyjmują oni wiele psów porzuconych lub uratowanych. Nie są one mieszańcami, ale czystej krwi doberman o czysto czarnym umaszczeniu będzie niebiesko-szary.

Ten kolor jest czasem związany z łysieniem. W przypadku kilku ras psy, które urodziły się niebieskie, są bardziej podatne na problemy skórne i wypadanie włosów. Może to prowadzić do tego, że kolor staje się niebieski. Niektóre rasy mają ten problem częściej niż inne, a konkretna przyczyna zależy od konkretnego psa. Chociaż niektóre rasy mają mniej problemów z psami o kolorze born-blue, problem ten jest również powszechny wśród innych ras o niebieskim umaszczeniu.

Podobne Tematy